Zúčastnili sme sa na konferencii CIRED v Srbsku

3,5 min

Odbornosť článku

content-quality-imgcontent-quality-imgcontent-quality-img

12. 9. 2022 sme sa zúčastnili na konferencii CIRED v Srbsku. Táto konferencia trvala do 16. 9., kde sme mali možnosť zapojiť sa do programu a obohatiť všetkých zúčastnených našimi poznámkami. O čom bola celá konferencia a prečo sa na ňu oplatilo prísť? Dozviete sa to v našom článku.

 

Čo je to CIRED?

Ide o popredné fórum, na ktorom sa stretáva medzinárodná komunita distribúcie elektriny. 

CIRED chce zvýšiť obchodne kompetencie, zručnosti a znalosti všetkých, ktorí sa podieľajú na jej aktivitách. Taktiež ponúka konferencie a výstavy, na ktorých sa prezentuje vývoj a osvedčené postupy. To všetko sa týka technológie a riadenia distribúcie elektriny. 

Okrem konferencií CIRED organizuje aj špecifické pracovné skupiny. Tieto skupiny sa týkajú aktuálnych tém záujmu celej komunity distribúcie elektriny. Minulý rok sme boli partnermi na konferencii CIRED v Česku. Prečítajte si o nej viac.

 

Konzultácia o elektrických distribučných sieťach

Srbský a čiernohorský výbor CIRED s ďalšími výbormi organizovali 13. konferenciu o distribúcii elektriny Srbska. Pozvaní boli mnohí odborníci a spoločnosti zo Srbska a regiónu, pričom sme tam nechýbali ani my. Celá konferencia prebiehala od 12. do 16. septembra 2022.

Všetky zúčastnené krajiny z rovnakého regiónu sú na podobnej technickej úrovni. Stoja pred rovnakými výzvami v distribúcii elektriny, prevádzke a riadení distribučných sietí. Konferencia preto slúžila ako príležitosť vymeniť si poznatky z praxe a vzájomne si pomôcť.

Všetky tieto spoločnosti sú na rôznych úrovniach procesu reštrukturalizácie, deregulácie a privatizácie elektroenergetiky. Taktiež sa musia popasovať s otváraním trhov s elektrickou energiou. Preto bola táto konferencia lákavá pre mnohé spoločnosti z okolia.

 

Výrok prezidenta CIRED Srbsko

Ešte pred začiatkom celého podujatia sa Zoran Simendić, prezident CIRED zo Srbska, vyjadril nasledovne:

„Prostredníctvom starostlivo vybraných prác a početných obchodných prezentácií budú mať návštevníci na jednom mieste prístup k informáciám o najnovších vedeckých a odborných poznatkoch v tematických oblastiach relevantných pre elektroenergetický priemysel a prostredníctvom diskusií o konkrétnych skúsenostiach s aplikáciou nových technológií.” 

Prezident CIRED ďalej dodáva: „Doteraz sme uskutočnili 12 konzultácií, publikovali 1 450 prác od viac ako 1 600 inžinierov, zorganizovali 26 okrúhlych stolov a niekoľko predseminárov. Konzultácie sa zúčastnilo 8 333 účastníkov a podporilo ju 222 rôznych spoločností. Pri príležitosti 25. rokov práce sme vydali film o CIRED Srbsko a vytlačili monografiu, ktorá je dostupná na webovej stránke CIRED.”

 

Program konferencie

Počas tohto ročníka prebiehali odborné práce v 6 odbornych komisiách podľa plánovaného programu. Bolo evidovaných 102 prihlásených príspevkov. Z nich bolo 86 prezentovaných na konferencii.

Úvodné prednášky prebiehali každý pracovný deň:

 • utorok 13. 9. 2022. od 9. do 10. hodiny – prof. Jovica V Milanović, Ph.D. – Výzvy prechodu na distribučné siete s neutrálnymi emisiami skleníkových plynov a prevzatie úlohy prevádzkovateľa distribučnej sústavy (online prednáška),
 • streda 14. 9. 2022. od 9. do 10. hodiny – prof. Dr. Vladica Mijailović – Zníženie strát v distribučnej sieti ako súčasť prechodu na trvalo udržateľný aktívny systém,
 • štvrtok 15. 9. 2022. od 9. do 10. hodiny – prof. Dr. Mladen Kezunović – Big data analytics na predpovedanie, riadenie a zmierňovanie výpadkov (online prednáška).

 

3 okrúhle stoly

Na túto udalosť boli naplánované aj rozhovory na aktuálne témy. Prezident Simendić konkrétne poukázal na tri okrúhle stoly. Za nimi sa diskutovalo o aktuálnych témach z oblasti distribúcie elektriny:

 1. agregátor ako nový účastník trhu – prevádzkovateľ virtuálnej elektrárne vytvorenej agregáciou zvládnuteľnej spotreby a distribuovanej výroby, 
 2. obnoviteľné zdroje v sieti nízkeho napätia – regulácia a výzvy,
 3. digitalizácia energetických zariadení.
Ohodnoťte náš článok
Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi …

PRODUKTOVÉ RADY

NAJČÍTANEJŠÍ OBSAH

ĎALŠIE ČLÁNKY ZO SEKCIE Konferencie

 • Komferencia československé energetické fórum 2024

  Pozvánka na česko-slovenské energetické fórum 2024

  10. 5. 2024
 • Prezentácia z konferencie Energetický manažment pre samosprávy

  13. 2. 2024
 • Pozývame vás na konferenciu LEGAL TECH FORUM

  30. 5. 2023
 • Pozývame vás na Energetické fórum Bratislava 2023

  28. 4. 2023