Aký bude rok 2024 alebo čo nás čaká + naše predikcie.

20,9 min

Odbornosť článku

content-quality-imgcontent-quality-imgcontent-quality-img

Aká bude budúcnosť a čo sa stane v roku 2024? S touto otázkou a odpoveďou na ňu si lámu hlavu vo všetkých veľkých firmách a v zásade odpovede na ňu zaujímajú kohokoľvek z nás. Veď kto by nechcel vedieť, aký bude rok 2024? Zoberme do úvahy len posledné roky, ktoré boli obdobím fascinujúcich možností a ťažkých výziev, ktoré nás prekvapili a posunuli náš svet do nových dimenzií. V tomto článku sa vám budeme snažiť predikovať rok 2024 našimi MicroStep očami. Sami očakávame, že sa stretneme s technologickými inováciami, spoločenskými zmenami a udalosťami, ktoré budú priamo formovať náš svet. Pripravte sa na predpovede, ktoré sa postupne stávajú realitou. Poďme sa spolu pozrieť na 5 MicroStep predpovedí na rok 2024 a predikcie k spotrebám a cene energií

Rýchla navigácia článku

5 technologických predpovedí na rok 2024
Aký bude volebný rok 2024 podľa nás
Najdôležitejšie športové udalostí v jednotlivých mesiacoch roka 2024
7 krátkych správ, ktoré boli alebo sú v pláne na rok 2024
Čo sa stane v roku 2024 vo vesmíre
Ceny a spotreba energie v roku 2024
Aké bude počasie v roku 2024 resp. čo s tým má spoločné MicroStep
Určenie smeru budúcnosti

5 technologických predpovedí na rok 2024

Kyberbezpečnosť a technológia biometrie

Podľa jedného z prieskumov medzi odborníkmi na bezpečnosť plánujú 2/3 podnikov postupne odstrániť tradičné heslá do roku 2025. Tento trend povedie k vývoju nových autorizačných (prideľujúcich oprávnenia) a hlavne autentizačných (overujúcich totožnosť osoby) služieb, zameraných na rozpoznávanie tváre, hlasu, očí, rúk a podpisov. Kybernetické hrozby sa stávajú sofistikovanejšími a firmy, ktoré prinášajú na trh nové riešenia využívajúce prelomové technológie, budú žať úspech.

Boom carsharingu

Hoci niektoré spoločnosti experimentovali s týmto konceptom koncom 20. storočia, skutočný rozkvet nastal v posledných rokoch. Potreba multimodálnej a tým pádom aj flexibilnej mobility prispieva k rýchlemu rozvoju carsharingu. Rastúca urbanizácia, problémy s dopravnými zápchami a ekologické obavy ďalej podporujú dopyt po alternatívach, ako je carsharing. Nové inovácie zahŕňajú jednosmerné krátke cesty, spoluprácu automobiliek s garážovými reťazcami na bezplatné parkovanie, mobilné aplikácie na volanie, elektrické vozidlá a samoriadiace autá. Zatiaľ čo carsharing pokračuje v expanzii v Európe a Severnej Amerike, najvýraznejšie sa presadzuje v Ázii a Tichomorskom regióne, predovšetkým v Číne. V roku 2014 carsharing využívalo 2,4 milióna ľudí a v aktuálnom roku sa počíta s 20 miliónmi.

Všadeprítomná pomoc generatívnej umelej inteligencie

V roku 2023 dosiahla generatívna umelá inteligencia (skr.: AI; z angl.: artificial inteligence) výrazný pokrok, a v roku 2024 sa očakáva, že sa jej skutočná sila a prínosy dostanú do popredia. Postupné integrovanie generatívnej AI do bežných aplikácií, od internetových vyhľadávačov po kancelársky softvér a komunikačné nástroje, otvára spoločnosti oči o jej obrovskom potenciáli. Stáva sa superinteligentným osobným asistentom, ktorý zvyšuje efektivitu, produktivitu a rýchlosť v každodenných úlohách. Spoľahlivá pomoc AI v oblasti zhromažďovania informácií, plánovania, riadenia súladu a organizácie projektov, umožní jednotlivcom mať viac času na využívanie ich jedinečných ľudských schopností. Tento posun bude katalyzátorom pre kreativitu, skúmanie nových nápadov, originálne myslenie a hlbšie ľudské spojenia.

Rastúca úloha blockchainu v rôznych odvetviach vrátane financií a dodávateľského reťazca

Blockchainová technológia, vykazujúca v poslednej dekáde nezastaviteľný rast, sa stala základňou pre mnohé odvetvia. Jej vplyv sa šíri naprieč finančnými službami a dodávateľským reťazcom, poskytujúc nové možnosti záznamu a zdieľania informácií. Vo finančnej oblasti, blockchain preniká do digitálnych mien a platobných systémov, ponúkajúc transparentnosť a bezpečnosť transakcií. , Táto technológia transformuje sledovateľnosť a riadenie produktov v dodávateľskom reťazci, čo zvyšuje efektívnosť a minimalizuje riziká falšovania. S decentralizovanými a spätne nevyhľadateľnými záznamami, blockchain prispieva k vytvoreniu dôveryhodných prostredí pre obchodovanie a správu dát, čím mení paradigmu obchodu a riadenia informácií v rozličných sektoroch ekonomiky. Navyše, integrácia blockchainovej technológie do rôznych odvetví prináša nové možnosti v oblasti inteligentných zmlúv (smart contracts) a automatizácie procesov, čo znižuje náklady a zvyšuje efektivitu podnikateľských operácií.

Začiatok skutočne nositeľných zariadení s rozšírenou realitou

V budúcom roku očakávame začiatok výraznejšieho posunu v preferenciách spotrebiteľov, kedy sa od smartfónov presunieme k nositeľným okuliarom s rozšírenou realitou (skr.: AR; z angl. augmented reality). Tento trend bude posilnený dostupnejším zavedením siete 5G, čo prinesie nový impulz rýchlosti a spoľahlivosti pre AR zariadenia. Nová generácia nositeľných okuliarov ponúkne užívateľom jedinečný zážitok s kontextovo bohatými informáciami o ich okolí v reálnom čase, prekračujúce možnosti súčasných smartfónov. S touto evolúciou sa otvárajú dvere pre nové formy interakcie a komunikácie, ktoré môžu transformovať náš pohľad a zapojenie do digitálneho sveta. Pozrite sa spolu s nami (nižšie), ako to môže onedlho fungovať v našich obývačkách pri pozeraní športových prenosov.

@m4chetecolletti LIVE Immersive @NBA Games are Back On @Xtadium ! Check Out @OKC Thunder and Golden State Warriors Right Now for FREE! 🤯 @Meta Quest #Quest3 #XR #VR #Basketball #Immersive #FutureofSports #NHLGetOnBoard #MixedReality #Live ♬ original sound - M4cheteColletti

Aký bude volebný rok 2024 podľa nás

všeobecne sa očakáva, že umelá inteligencia bude ovplyvňovať voličov, čím sa zvyšuje riziko politicky motivovaných dezinformácií prakticky po celom svete.

 • Uskutočnia sa najmä prezidentské voľby v USA – Zvíťazí republikánsky kandidát, ale Donald Trump to nebude
 • Tiež budeme voliť prezidenta na Slovensku, kde podľa nás vyhrá kandidát opozície
 • Voliť prezidenta si budú aj v Rusku – tu predikujeme skoro istotou víťazstvo súčasného prezidenta
 • Okrem množstva menej či viac významných volieb po celom svete sa uskutočnia aj prezidentské voľby v krajine s najpočetnejšou moslimskou populáciou, a to v Indonézii.

12 najdôležitejších športových udalostí v roku 2024

 • január – majstrovstvá sveta juniorov v ľadovom hokeji 2024 vo Švédsku
 • február – LVIII Super Bowl v Paradise (Nevada)
 • marec – halové majstrovstvá sveta v atletike v Glasgowe
 • apríl – majstrovstvá sveta v snookeri v Sheffielde
 • máj – majstrovstvá sveta v ľadovom hokej v Prahe a Ostrave
 • jún – majstrovstvá európy vo futbale v Nemecku
 • júl – najvýznamnejšie cyklistické preteky Tour de France
 • august – vyvrcholenie letných olympijských hier v Paríži
 • september – majstrovstvá sveta FIFA vo futsale v Uzbekistane
 • október – majstrovstvá sveta v cyklistike na dráhe v Ballerupe v Dánsku
 • november – začiatok sezónny v alpskom lyžovaní
 • december – na prelome rokov pravidelné majstrovstvá sveta v šípkach

7 krátkych správ, ktoré boli alebo sú v pláne na rok 2024

 • Do platnosti vstúpi celosvetová minimálna sadzba dane z príjmu právnických osôb vo výške 15 %. 
 • Začínajú sa prevádzkovať prvé komerčné vodíkovo-elektrické lety medzi Londýnom a Rotterdamom. 
 • Podpíše sa globálna dohoda o znečistení plastami a ich znížením. Pôjde o najdôležitejšiu medzinárodnú environmentálnu dohodu od podpísania Parížskej klimatickej dohody.
 • Všetky nové zariadenia na trhu Európskej únie musia obsahovať nabíjací port USB-C, aby sa znížil elektronický odpad.
 • Švédsky výrobca nákladných vozidiel Scania a H2 Green Steel začína vyrábať nákladné autá bez pohonu fosílnymi palivami.
 • Nové protetické modely v medicíne sprostredkúvajú pocity 
 • V roku 2024 je pre Indonéziu dokončené nové, doteraz nepomenované hlavné mesto – už štvrté za posledných 80 rokov. To súčasne (Jakarta) sa im pomaly de facto potápa.

Čo sa stane v roku 2024 vo vesmíre

 • 8. apríla 2024 nastane úplné zatmenie Slnka, ktoré bude viditeľné v Severnej Amerike. Pre pozorovateľov sa začína úplné zatmenie v Tichomorí, postupuje severovýchodným smerom cez Mexiko, USA a Kanadu a končí v Atlantickom oceáne. 
 • Lunar Mission One je britská sonda Mesiaca bez posádky, ktorá bude vypustená v roku 2024. Pokúsi sa pristáť na južnom póle Mesiaca v oblasti, ktorá bola doteraz do značnej miery nepreskúmaná. 
 • Starlink dosiahne plnú kapacitu – Starlink je, ako iste viete celosvetová satelitná širokopásmová sieť vytvorená spoločnosťou SpaceX. Pozostáva z viac ako 4 400 zosieťovaných satelitov (s hmotnosťou len 100 kg, obiehajúcich  vo výške 1 100 km).  To je štvornásobok počtu aktívnych satelitov, ktoré boli v prevádzke pred 10 rokmi.
 • Misia VIPER na lunárny južný pól – VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) je rover NASA, ktorého pristátie na povrchu Mesiaca sa očakáva koncom roka 2024. Jeho cieľom bude mapovanie distribúcie a koncentrácie vodného ľadu.
 • Prvý let opakovane použiteľnej rakety New Glenn – New Glenn (pomenovaný po zosnulom americkom astronautovi Johnovi Glennovi) je orbitálna nosná raketa s ťažkým nákladom vyvinutá leteckou spoločnosťou Blue Origin, ktorú založil šéf Amazonu Jeff Bezos, a ktorá sa stane, ak pôjde všetko tak, ako má, priamym konkurentom SpaceX.
 • V roku 2024 sa India stane iba štvrtým štátom – po Rusku, USA a Číne, ktorý nezávisle vypustil ľudí do vesmíru. Použitá raketa je variantom Geosynchronous Satellite Launch Vehicle, ktorý prevádzkuje Indian Space Research Organisation (ISRO). Tá nesie prevažne autonómnu 3,7-tonovú kapsulu s trojčlennou posádkou na palube.
 • Rok 2024 bude pravdepodobne aj rokom, keď prvá sonda vletí do vonkajšej atmosféry Slnka. Parker Solar Probe (predtým známa ako Solar Probe Plus) je historická misia letiaca do vonkajšej atmosféry Slnka (korona).

Ceny a spotreba energie v roku 2024

S rýchlym pokrokom technológií, nestabilitou politického prostredia vo svete, zmenami v energetickom priemysle a narastajúcou dôležitosťou udržateľnosti sa môžeme tešiť na nové výzvy a príležitosti, ktoré ovplyvnia našu každodennú realitu. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako sa ceny a spotreba energie budú vyvíjať a aké trendy budú formovať energetiku, ako takú, v roku 2024.

Aká bude spotreba energie v roku 2024

Budúci (čínsky) rok patrí drevenému drakovi (a drak je vždy plný napätia a dynamiky). Inými slovami, spotreba dreva a biomasy sa bude dramaticky zvyšovať, pretože je potrebné výrazne znížiť celkový obsah CO2 v ovzduší z 0,04 % na 0,0395 %. K tomuto sa, svojím súhlasom realizovať Európsku zelenú dohodu, zaviazali predstavitelia EÚ.

Spotreba elektrickej energie bude rásť rýchlejšie ako bežný hospodársky rast o 2 a 3 % ročne. Je to spôsobené vyššou mierou elektrifikácie našej európskej civilizácie, ktorá súvisí nielen so zavádzaním elektromobility a elektrického vykurovania pomocou tepelných čerpadiel, ale aj s rozširovaním umelej inteligencie a zavádzaním ďalších, nových typov elektrických spotrebičov.

Globálna spotreba energie vzrastie v roku 2024 o 1,8 %, čo je do značnej miery spôsobené silným dopytom v Ázii. Napriek stále vysokým cenám a naštrbením dodávateľského reťazca dosiahne dopyt po fosílnych palivách rekordnú úroveň, no dopyt po obnoviteľnej energii stúpne o 11 %.  Rast obnoviteľných zdrojov by mal pomôcť znížiť globálne emisie, keďže sa očakáva, že nárast emisií v Číne a Indii bude kompenzovaný poklesom v iných krajinách, kde narastá využívanie obnoviteľných zdrojov a zemný plyn naďalej nahrádza uhlie. Do roku 2024 by mala celková svetová kapacita obnoviteľnej elektriny dosiahnuť 4 500 GW, čo sa rovná celkovému výkonu Číny a USA dohromady, uvádza EIU

V Európe sa prognóza dodatočnej kapacity obnoviteľných zdrojov zvýšila o 40 % v porovnaní s obdobím pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ktorá viedla mnohé krajiny k zvýšeniu využívania solárnej energie a kapacity veterných elektrární a zníženiu závislosti od ruského zemného plynu. Ďalšími faktormi sú vysoké ceny elektriny, vďaka ktorým boli malé fotovoltické systémy finančne atraktívnejšie a zvýšená politická podpora na kľúčových európskych trhoch, najmä v Nemecku, Taliansku a Holandsku, uvádza sa v správe EIU.

Prečo je dôležité predikovať spotrebu elektrickej energie a zemného plynu

Elektrická energia je komodita, ktorá sa nedá uskladniť, resp. jej uskladnenie je pomerne náročné. Musí sa spotrebovať v tom okamihu ako sa vyrobí. V prípade väčších odchýlok medzi výrobou a spotrebou môže dôjsť k destabilizácii elektrickej siete a následnému blackoutu. Aby sme sa tomuto vyhli a zachovali rovnováhu medzi spotrebou a výrobou, je dôležité vedieť predpovedať spotrebu a výrobu elektrickej energie v čase. Spotreba elektrickej energie je totižto častokrát neriaditeľná, podobne ako výroba elektrickej energie z niektorých obnoviteľných zdrojov energie (napr. fotovoltika, veterné a vodné elektrárne).

Podobne ako spotrebu a výrobu elektrickej energie je dôležité vedieť predpovedať spotrebu zemného plynu, aby nedošlo k nedostatku plynu v sústave a taktiež, aby sme vedeli koľko zemného plynu je potrebné na dané obdobie nakúpiť.

Ceny energií a elektriny 2024 

Predpovedanie vývoja cien, či už elektrickej energie alebo plynu, prípadne inej komodity je dôležité z ekonomického hľadiska na maximalizáciu zisku. Výrobcovia sa snažia predať danú komoditu za čo najvyššiu cenu a spotrebitelia sa snažia nakúpiť ju za čo najnižšiu cenu. Obchodníci sa snažia dosiahnuť čo najvyšší zisk, tzn. nakúpiť komoditu za čo najnižšiu cenu a predať ju za čo najvyššiu cenu. Predikcia cien na trhu umožní účastníkom trhu nastaviť si objemy predanej, resp. nakúpenej komodity tak, aby dosiahli čo najvyšší zisk.

Cenový model prijatý vo Francúzsku v novembri tohto roku s cenou 70 EUR/MWh ukazuje, že krajiny EÚ môžu pokojne zrušiť cenové stropy, pretože majú značnú rezervu.

Rada EÚ a Európsky parlament dosiahli predbežnú dohodu o reforme štruktúry trhu s elektrickou energiou v EÚ, ktorej cieľom je znížiť závislosť cien elektrickej energie od volatilných cien fosílnych palív, chrániť spotrebiteľov pred prudkým nárastom cien, urýchliť zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie a zlepšiť ochranu spotrebiteľov.

Táto dohoda je skvelou správou, pretože pomôže ešte viac znížiť závislosť EÚ od ruského plynu a podporiť výrobu energie z nefosílnych palív s cieľom znížiť emisie skleníkových plynov. Vďaka tejto dohode budeme môcť stabilizovať dlhodobé trhy, urýchliť zavádzanie obnoviteľných a nefosílnych zdrojov energie, ponúknuť občanom EÚ cenovo dostupnejšiu elektrinu a posilniť konkurencieschopnosť priemyslu.

Zatiaľ čo priemerná cena silovej elektriny by sa mohla v nasledujúcom roku stabilizovať, štátom regulované ceny prudko porastú, keďže masívne zavádzanie OZE v praxi znamená, že na každé jedno euro investované do výroby budú potrebné investície do distribučných a prenosových kapacít vo výške približne 67 centov. Bez zavedenia digitalizácie v distribúcii sú potrebné úspory na investíciách nemysliteľné. Preto bude pre všetkých majiteľov elektromobilov veľmi užitočné uvažovať s tým, že v budúcnosti sa čas nabíjania ich “miláčika” môže niekoľkonásobne predĺžiť z dôvodu zníženia spotreby, ktoré je potrebné na zabezpečenie stability siete.

Možná čierna labuť s výrazným negatívnym vplyvom na ceny energií v Európe

 • Vojna na Taiwane – Kyle Bass, zakladateľ a hlavný investičný riaditeľ americkej investičnej spoločnosti Hayman Capital Management, pre CNBC povedal, že Peking by mohol do konca roka 2024 zaútočiť na Taiwan, čo by prinieslo “vojnu so Západom”. “Západ, a najmä Wall Street, sa príliš zaoberá otáznou hospodárskou životaschopnosťou takéhoto útoku. Ale podobne ako ruský prezident Vladimír Putin, ktorého vojna na Ukrajine izolovala jeho krajinu od Západu, sa ani Si Ťin-pching nezaoberá len potenciálnymi ekonomickými dôsledkami”, povedal Bass.

Možný fénix s výrazným pozitívnym vplyvom na ceny energií v Európe

 • Ukončenie vojny na Ukrajine
 • Supravodivosť – Kórejskí vedci tvrdia, že sa im podaril objav, po ktorom výskumníci túžia už desaťročia. Údajne objavili supravodivý materiál, ktorý dokáže viesť elektrický prúd úplne bez strát aj pri teplotách nad bodom varu vody. Výsledkom, ktorý si vieme predstaviť, by mohli byť levitujúce vlaky, dokonalé drôty a bezstratový prenos a uchovávanie energie.
 • Fúzia – V britskom JET bol dosiahnutý míľnik v snahe o termonukleárnu fúziu. Vedcom sa podarilo zapáliť palivo, ktoré sa bude používať v budúcich elektrárňach využívajúcich jadrovú syntézu, a udržať ho zapálené tak dlho, ako vydržali magnety. Ak by ľudstvo dokázalo vyrobiť zariadenie na komerčné využitie fúznej elektrárne, malo by prakticky neobmedzený zdroj energie.

Ako funguje predikčný model cien energií

Na predpovedanie vývoja rôznych komodít a veličín v čase sa vyvinuli rôzne metódy a algoritmy využívajúce matematický aparát a výpočtový výkon počítačov, ktorých výstupom sú predikcie, jednoznačné kvantifikované predpovede objektívne možného budúceho stavu týchto veličín.

Pomocou matematických metód a algoritmov sa vytvára najskôr predikčný model špecifický pre danú komoditu a veličinu, čas a situáciu. Pri tvorbe predikčného modelu bývajú vstupom typicky historické dáta predikovanej veličiny, prípadne iné historické dáta ako napr. meteodáta (teplota, osvit a pod.) a kalendáre (víkendy, sviatky a pod.). Po vytvorení, resp. natrénovaní predikčného modelu prichádza na rad tvorba predikcie, resp. prognózy. Vstupné dáta ako je napr. kalendár a predpoveď teploty (resp. osvitu a pod.) vstupujú do predikčného modelu a výstupom je predikcia alebo prognóza vývoja danej predikovanej veličiny v čase.

Predikčný model je možné v čase meniť tak, aby vyjadroval aktuálny stav predikovanej veličiny. Robí sa to pravidelným prepočítavaním predikčného modelu, kde na vstup výpočtu vstupujú nové historické hodnoty a tie staré sa zabúdajú. Takýmto spôsobom sa predikčný model tzv. “učí”.

Princíp fungovania predikcií

Princíp fungovania predikcií

Aké časové horizonty predikcie cien energií poznáme

Nie každú veličinu je v každej situácii potrebné predikovať na rovnako dlhé obdobie. Rozlišujeme predikcie: 

 1. dlhodobé (predikcia na roky)
 2. strednodobé (mesiace až max. 2 roky)
 3. krátkodobé (predikcia na dni) 
 4. vnútrodenné predikcie (na hodiny).

Spotreba a výroba elektrickej energie, spotreba plynu a ceny sa predikujú v rôznych horizontoch v závislosti od využitia predikcie. V dlhodobom a strednodobom horizonte sa predikuje spotreba a výroba elektrickej energie, spotreba plynu a ceny pre potreby obchodovania na dlhodobom trhu. V krátkodobom horizonte sa predikuje výroba a spotreba elektrickej energie, spotreba plynu a ceny na krátkodobom (blokovom a spotovom) trhu. Vnútrodenné predikcie sa zas počítajú pre potreby predikovania spotreby a výroby elektrickej energie a cien na vnútrodennom trhu.

Aké bude počasie v roku 2024 resp. čo s tým má spoločné MicroStep

Pojem El Niño ste pravdepodobne v posledných rokoch zachytili. V zásade ide o pravidelne opakujúcu sa zmenu povrchovej teploty (najmenej 1,5 °C) oceánu v rovníkovej časti Tichého oceánu. Pre laika na prvý pohľad slabučká zmena. Treba si však uvedomiť, koľko obrovského množstva energie je potrebné na takúto, vo výsledku nepatrnú, zmenu pri gigantickom objeme vody v oceáne, ktorá má za následok výrazne zmeny v atmosfére a počasí ako takom. Viac o fenoméne El Niño (zo španielčiny malý chlapec). 

V konečnom dôsledku účinky El Niño sa zvyčajne prejavia až po niekoľkých mesiacoch. Ten aktuálny začal v júni 2023 a teda rok 2024 bude rokom, keď sa jeho účinky prejavia naplno. NOAA odhaduje, že existuje viac ako 95 % šanca, že El Niño bude pokračovať aj cez zimu a až do jari. El Niño pravdepdobne dočasne ohreje zemeguľu o 0,1 °C. Čo je, len pre predstavu, ekvivalent očakávaného otepľovania za desaťročné obdobie. Vo výsledku je vysoko pravdepodobné až isté, že v globále bude rok 2024 najteplejší v histórii meraní.

Ako súvisí počasie s MicroStep predikčnými produktami

My v Microstep-HDO ponúkame našim klientom strednodobé, krátkodobé, aj vnútrodenné predikcie, nie však počasia. Ponúkame predikcie spotreby elektriny a plynu, predikcie výroby elektrickej energie z fotovoltiky a veterných elektrární a predikciu cien.

Čiže vo výsledku určite nie sme tu na to, aby sme vám predpovedali, aké bude počasie o 10 mesiacov, ale ak hľadáte ten svoj pomyselný model ALADIN (krátkodobá predpoveď) či radar (okamžitá) pri cenách a spotrebe energií, sme tu pre vás s týmito produktami:

 • Xenergie Profile Manager – Xenergie Profile Manager umožňuje krátkodobú a strednodobú predikciu cien a výroby a spotreby elektriny (ekvivalent dobre známeho modelu ALADIN pri počasí). 
 • Xenergie Profile Forecaster – Xenergie Profile Forecaster je vhodný na krátkodobú a strednodobú predikciu výroby elektriny a spotreby energií (opäť sa časovým horizontom pripodobňuje ALADINu).
 • Xenergie WhiteBoX Forecaster – Xenergie WhiteBoX Forecaster sa špecializuje na krátkodobú a vnútrodennú predikciu výroby a spotreby elektriny (niečo ako pri počasí radar).

Určenie smeru budúcnosti

Ročný prehľad udalostí a prognóz na rok 2024 nám prináša fascinujúci pohľad do budúcnosti, ktorá bude plná technologických prelomov, spoločenských zmien a dynamiky na celosvetovej úrovni. Zábery do najbližších mesiacov ponúkajú predstavy o tom, ako sa budú vyvíjať naše spoločnosti, technológie a energetické sektory. Technologické predikcie na rok 2024 sú významné z hľadiska kybernetickej bezpečnosti, expanzie carsharingu, rozvoja generatívnej umelej inteligencie a nástupu nositeľných zariadení s rozšírenou realitou. 

Tieto trendy sa postarajú o zmenu nášho spôsobu interakcie s technológiou a digitálnym svetom. V oblasti politiky sa tiež očakáva ovplyvnenie voličov umelou inteligenciou, čo bude viesť k výzvam spojeným s politickou dezinformáciou. Významné prezidentské voľby v rôznych krajinách, vrátane USA, Slovenska, Ruska a Indonézie, budú mať výrazný dopad na geopolitické zoskupenia. Ďalším dôležitým faktorom bude geopolitická situácia a udalosti na globálnej úrovni, ako napríklad možná vojna na Taiwane alebo iné udalosti, ktoré by mohli mať významný vplyv na ceny energií.

Predpovede cien energií na Slovensku ukazujú, že reformy trhu s elektrickou energiou majú za cieľ stabilizovať ceny, posilniť ochranu spotrebiteľov a podporiť výrobu z obnoviteľných zdrojov. Celkový obraz roku 2024 nám prináša dojem plného tempa zmeny a inovácií, ktoré budú formovať našu budúcnosť. Tento rok sa ukazuje ako obdobie významných zmien v technológiách, politike, športe, energetických sektoroch a environmentálnej ochrane, ktoré spolu prispejú k formovaniu našej spoločnej reality.

Ohodnoťte náš článok
5/5 (4)
Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi …

PRODUKTOVÉ RADY

NAJČÍTANEJŠÍ OBSAH

ĎALŠIE ČLÁNKY ZO SEKCIE Budúcnosť,Názory a komentáre

 • Vzácne suroviny sa stavajú ešte vzácnejšími v dobe energetického prechodu

  21. 5. 2024
 • Prichádza revolúcia v ukladaní energie?

  27. 11. 2023
 • Dopyt po rope, plyne a uhlí dosiahne vrchol do roku 2030

  Dopyt po fosílnych palivách dosiahne vrchol do roku 2030

  24. 10. 2023
 • Zdieľanie elektrickej energie: očakávania a realita v praxi

  18. 10. 2023