Európa čelila blackoutu – ako sa ho podarilo zvrátiť?

1,8 min

Odbornosť článku

content-quality-imgcontent-quality-imgcontent-quality-img

8. január 2021 bol pre celoeurópsku energetiku doslova kritickým dňom. Nič netušiacim odberateľom po celej Európe hrozil masívny výpadok dodávok elektriny. Hromadnému prekvapeniu odberateľov z výpadku elektriny sa ale podarilo na poslednú chvíľu zabrániť. Nebolo to pritom tak dávno, čo sme vás o riziku rozsiahleho výpadku dodávok elektrickej energie informovali aj my.

Sekundy od katastrofy? 

Iba pár dní po oslavách príchodu nového roka čelila európska elektrická sústava riziku veľkého výpadku z dôvodu silného poklesu frekvencie. Neskorším skúmaním sa zistilo, že hrozba blackoutu bola zapríčinená kombináciou viacerých faktorov – technickou poruchou na chorvátskej rozvodni Ernestinovo, výpadkom vedenia v Rumunsku a Srbsku a napokon prispel aj nedostatok vlastnej energie v strednej a západnej Európe. 

Zasiahli Rakúske elektrárne, ktoré sieť stabilizovali zapojením plynových elektrární, pričom pomohli aj jadrové a uhoľné elektrárne zo susedných krajín, najmä z Českej republiky.

Potrebujeme ďalšie opatrenia?

Krízové situácie spojené s hrozbou blackoutu sa objavujú skôr sporadicky, z posledných incidentov spomeňme najmä ten v Holandsku a v Turecku, oba z roku 2015. Na ľahkú váhu ale netreba brať ani hrozby kybernetických útokov na elektrárne, aké sa objavili pred bezmála troma rokmi v Nemecku.  

Situácia z januára tohto roka preverila pripravenosť európskej energetickej sústavy. Každý podobný incident je ale potrebné vnímať ako príležitosť na ďalšie zlepšenie a netreba sa upokojovať tým, že v konečnom dôsledku sa nič vážne nestalo. Napokon, riziku európskeho blackoutu sme sa venovali aj my a vôbec nejde o novú tému. 

Vzhľadom na to, do akej miery sme závislí od elektrickej energie, blackout by mohol mať na mnohé oblasti doslova katastrofálne dopady. Stavu európskej elektrickej siete, jej bezpečnosti a ďalším preventívnym opatreniam sa tak oplatí venovať mimoriadnu pozornosť. 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/martin-durcak-ceps-rozhovor-blackout.A210211_200828_ekonomika_mato?zdroj=patro

Ohodnoťte náš článok
Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi …

PRODUKTOVÉ RADY

NAJČÍTANEJŠÍ OBSAH

ĎALŠIE ČLÁNKY ZO SEKCIE Security

 • Rozhovor: Čo by nám mohla priniesť umelá inteligencia v roku 2030

  15. 6. 2023
 • black out

  Hrozí tento rok Európe riziko energetického blackoutu?

  15. 6. 2020
 • black out

  Čo naozaj znamená blackout a aké môže mať dôsledky?

  15. 5. 2020