Zdieľanie elektrickej energie: očakávania a realita v praxi

2,8 min

Odbornosť článku

content-quality-imgcontent-quality-imgcontent-quality-img

Oslavujeme päť rokov od zavedenia tzv. zimného energetického balíčka v rámci členských krajín Európskej únie, ktorý otvoril dvere k zdieľaniu elektrickej energie medzi účastníkmi energetického trhu. S novou legislatívou v oblasti energetiky, ktorá na Slovensku vstúpila do platnosti od 1. októbra 2022, prišli aj noví hráči na trhu, ako energetické spoločenstvá a komunity, ktoré vyrábajú energiu z obnoviteľných zdrojov.

Následky novej legislatívy

Zavedenie týchto zmien neznamená zmenu fyzikálnych zákonov, ale vyvolalo diskusie o nových nákladoch spojených s distribúciou zdieľanej elektrickej energie medzi aktívnymi zákazníkmi. Okrem energetických spoločenstiev sa rozšírili aj noví účastníci trhu, a to aktívnych odberateľov, prevádzkovateľov zariadení na skladovanie elektriny a agregátorov. Tieto zmeny umožnili spravodlivé vyrovnanie dynamických zmien v distribučnej sústave v dôsledku poskytovania flexibility zo strany aktívnych zákazníkov.

Slovensko momentálne pracuje na postupnej implementácii energetického dátového centra (EDC) s plánom dokončiť technické špecifikácie do 1. októbra 2023. Portál operátora trhu (OKTE) už poskytuje informácie týkajúce sa procesných schém a životného cyklu zdieľania elektriny. Pre efektívne zdieľanie elektriny je nutné inštalovať inteligentné meracie prístroje (IMS) na relevantných odberných miestach.

Otvorené dvere pre technologické firmy

Zavedenie energetických spoločenstiev otvára tiež dvere pre technologické inovácie. Dodávatelia energie sa pripravujú na zmeny v rámci bilancie energetických spoločenstiev a komunít, pričom súčasne musia riešiť predpovede spotreby bilančných skupín a vyhodnocovanie odchýlok.

Zdieľanie energie má veľký potenciál pre majiteľov obnoviteľných zdrojov, najmä tých, ktorí majú fotovoltické elektrárne. Týmto majiteľom umožňuje využiť energiu na iných miestach, než kde bola pôvodne vyrobená. Inštalácia batériových systémov môže ďalej zlepšiť ekonomiku zdieľania energie a znížiť náklady na elektrinu v bytových domoch.

Naše riešenia a produkty

Nové riešenia sa vyvíjajú pre podporu prevádzky energetických spoločenstiev. Napríklad služba VarioStep Edge ponúka nové možnosti rozúčtovania na základe časových koeficientov. Tieto riešenia slúžia nielen ako technicko-ekonomický systém pre miestne distribučné spoločnosti, ale aj ako nástroj na podporu prevádzky energetických spoločenstiev.

V snahe zlepšiť prevádzkové riešenia pre energetické spoločenstvá sme vyvinuli nový typ meracích prevodníkov v rámci produktového radu MICROBOX, ktoré dokážu monitorovať tok elektrickej energie a rýchlo komunikovať dáta. Tieto nové riešenia predstavujú spoľahlivý nástroj pre energetický manažment v bytových domoch a priemyselných areáloch.

Čo nám prinesie budúcnosť

Zhrnutím, vstup energetických spoločenstiev na scénu energetiky prináša nové inovácie a možnosti. Na začiatku ďalšej dekády fungovania našej firmy sme pripravení s novými produktami, ktoré zodpovedajú novým výzvam a oblastiam využitia. Spoločnosť MicroStep – HDO, s. r. o. oslavuje tridsiate výročie svojho založenia a je pripravená podporovať tento vývoj.

Ohodnoťte náš článok
5/5 (1)
Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi …

PRODUKTOVÉ RADY

NAJČÍTANEJŠÍ OBSAH

ĎALŠIE ČLÁNKY ZO SEKCIE Budúcnosť,Energetický trh,Názory a komentáre

 • Vývoj solárnej energie vo svete

  21. 6. 2024
 • Vzácne suroviny sa stavajú ešte vzácnejšími v dobe energetického prechodu

  21. 5. 2024
 • Aký bude rok 2024 alebo čo nás čaká + naše predikcie

  Aký bude rok 2024 alebo čo nás čaká + naše predikcie.

  3. 1. 2024
 • Prichádza revolúcia v ukladaní energie?

  27. 11. 2023