Boli sme na konferencii eFOCUS v Bratislave ako generálny partner

4 min

Odbornosť článku

content-quality-imgcontent-quality-imgcontent-quality-img

Náš tohtoročný „konferenčný seriál“ mal svoj cieľ 24. 11. v našom hlavnom meste na podujatí odborného portálu eFOCUS s názvom: Smart metering/smart grid 2021 a podtitulom: Prichádza doba prosumerová založená na bezpečných dátach. Rozhodli sme sa túto konferenciu podporiť ako generálny partner a, samozrejme, sme sa podujatia aj radi aktívne zúčastnili. 

 

Kľúčové otázky

Na odbornej konferencii sme formulovali, rozdiskutovali a zodpovedali viaceré kľúčové otázky, týkajúce sa budúcnosti energetiky:

 • Čo prináša zmena energetickej legislatívy z pohľadu digitalizácie a dynamizácie trhu s elektrickou energiou?
 • Ako sa zmení postavenie odberateľa, ktorý má záujem lokálne vyrábať, uskladňovať, zdieľať či predávať svoje prebytky elektrickej energie alebo flexibilitu?
 • Čo to môže znamenať pre celý energetický hodnotový reťazec?
 • Ako sú prevádzkovateľ prenosovej sústavy a organizátor trhu pripravení na nárast počtu a decentralizácie poskytovateľov podporných služieb (služieb výkonovej rovnováhy) a obchodníkov vyrovnávajúcich svoju odchýlku prostredníctvom agregovanej flexibility?
 • Ktoré nové činnosti a služby budú podporené regulačnými opatreniami?
 • Aké sú možnosti zníženia nákladov na elektrickú energiu?
 • Poznáme rámec pre inovácie v energetike?

 

Blok I: Nový dizajn trhu s energiou – aktívny odberateľ v centre záujmu

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Karol Galek v úvodnej prezentácii načrtol základné smerovanie nového dizajnu trhu a návrhu primárnej energetickej legislatívy.

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris rozobral problematiku zmeny postavenia odberateľov v regulácii a aj podporu inovatívnych riešení. Popísal aktuálny stav prípravy novej regulačnej politiky, a tiež prebiehajúce zmeny v regulačnom rámci energetiky v našej krajine.

Výzvy prevádzkovateľa prenosovej sústavy v novom dizajne prezentoval Peter Dovhun, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy.

O transformácii trhu s energiou a potrebe nového biznis modelu v podmienkach SPP hovoril Rastislav Nemec, riaditeľ divízie rozvoja podnikania Slovenského plynárenského priemyslu.

Hosť spoza západných hraníc, riaditeľ divízie Obnoviteľné zdroje holdingu Agrofert Martin Kubů, prezentoval využitie prvkov flexility z pohľadu prosumera z ČR.

O pripravenosti batériových riešení na trh a trhu na batériové riešenia hovoril predseda Slovenskej batériovej aliancie Marián Smik.

Odborné prezentácie I. bloku uzavrela viac než hodinová panelová diskusia, ktorú moderoval Blahoslav Němeček, partner EY tímu poradenstvo pre klientov z odvetvia energetiky v regióne strednej a juhovýchodnej Európy.

 

Blok II: Dáta v ekosystéme energetiky (ich analýza, predikcia, modelovanie a bezpečnosť)

Dáta, vzory, modely je názov prezentácie, ktorá otvorila druhú časť odbornej konferencie. Obchodno-technický riaditeľ spoločnosti MicroStep-HDO Ivan Trup zodpovedal v súvislostiach kľúčovú otázku: Sme pripravení na zvýšenie dopytu po dátach? Podľa jeho slov budú agregácia flexibility v praxi, nové produkty pre koncových zákazníkov, ale aj potreba bezpečnej prevádzky distribučných sústav vyžadovať prácu s podstatne vyšším objemom dát ako v súčasnosti.

Zsolt Géczi, Regional Account Manager spoločnosti FORTINET, odprezentoval Fortinet Security Fabric – platformu kybernetickej bezpečnosti digitálnej infraštruktúry, vhodnú aj pre sektor energetiky.

Riaditeľ úseku energetiky a priemyslu spoločnosti IPESOFT Tomáš Rajčan hovoril na tému Agregácia: súčasnosť a nové výzvy. Podľa neho je z technického hľadiska agregácia možná už dnes, má však svoje obmedzenia.

Prezentačnú časť II. bloku odbornej konferencie uzavrel riaditeľ úseku vývoja spoločnosti SFÉRA Libor Láznička, ktorý rozobral potrebu kvalitnej podpory dátových výmen pre nových hráčov na energetickom trhu.

Aj druhý prezentačný blok uzavrela viac než hodinová odborná panelová diskusia.

 

Pandémia prenastavila aj fungovanie odborných konferencií…

…mnohé sa nemohli uskutočniť vôbec, niektoré organizátori zrealizovali online. No a zopár sa podarilo aj v hybridnej, teda virtuálnej & prezenčnej verzii. Ukážkovým príkladom bola práve odborná konferencia eFOCUSu Smart metering/smart grid 2021– Prichádza doba prosumerová založená na bezpečných dátach.

Konferenciu mali všetci, ktorí sa jej nemohli zúčastniť osobne, možnosť sledovať aj v priamom prenose na live streame vo full HD kvalite. Multimediálny záznam a PDF výstupy z konferencie sú k dispozícii tu.

Ohodnoťte náš článok
Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi …

PRODUKTOVÉ RADY

NAJČÍTANEJŠÍ OBSAH

ĎALŠIE ČLÁNKY ZO SEKCIE Konferencie

 • Komferencia československé energetické fórum 2024

  Pozvánka na česko-slovenské energetické fórum 2024

  10. 5. 2024
 • Prezentácia z konferencie Energetický manažment pre samosprávy

  13. 2. 2024
 • Pozývame vás na konferenciu LEGAL TECH FORUM

  30. 5. 2023
 • Pozývame vás na Energetické fórum Bratislava 2023

  28. 4. 2023