Dopyt po fosílnych palivách dosiahne vrchol do roku 2030

1,1 min

Odbornosť článku

content-quality-imgcontent-quality-imgcontent-quality-img

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) predpovedá vrchol globálneho dopytu po rope, zemnom plyne a uhlí koncom tohto desaťročia, s očakávaným rastom čistých zdrojov energie. Do konca dekády predpovedá, že by malo byť na cestách takmer 10-krát viac elektrických áut a obnoviteľné zdroje energie by mali tvoriť takmer polovicu svetového energetického mixu.

Už len na základe dnešného nastavenia energetickej geopolitiky sa počíta s poklesom dopytu po nich. V tomto de facto pesimistickom scenári podiel fosílnych palív na celosvetovej dodávke energie, ktorý sa už desaťročia drží na úrovni približne 80 %, klesne do roku 2030 na 73 %. Pričom globálne emisie oxidu uhličitého (CO2) súvisiace s energiou budú vrcholiť do roku 2025.

V kontraste k výzvam OPEC na investície do ropy IEA spochybňuje dôvody na nové investície do fosílnych palív. Napriek pomerne rýchlemu prechodu na obnoviteľné zdroje energie zdôrazňuje potrebu ďalších opatrení na obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia. Naopak, najväčšie americké ropné spoločnosti investujú do ťažby bridlíc. IEA tiež varuje pred možnými vplyvmi geopolitickej krízy na Blízkom východe na ceny ropy.

Zdroj: https://www.iea.org/news/ 

Ohodnoťte náš článok
5/5 (2)
Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi …

PRODUKTOVÉ RADY

NAJČÍTANEJŠÍ OBSAH

ĎALŠIE ČLÁNKY ZO SEKCIE Budúcnosť,Energetický trh,Rýchle správy

 • Aký bude rok 2024 alebo čo nás čaká + naše predikcie

  Aký bude rok 2024 alebo čo nás čaká + naše predikcie.

  3. 1. 2024
 • Ďakujeme za uplynulý rok, myšlienkami sme však už v budúcom.

  16. 12. 2023
 • Prichádza revolúcia v ukladaní energie?

  27. 11. 2023
 • Zdieľanie elektrickej energie: očakávania a realita v praxi

  18. 10. 2023