Prelom v riadenej jadrovej fúzii

1 min

Odbornosť článku

content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Ešte minulý rok v decembri vedci uskutočnili riadenú reakciu jadrovej fúzie, kde sa uvoľnilo viac energie, než bolo potrebné na spustenie procesu. O viac ako pol roka neskôr, presne 30. júla, tím National Ignition Facility (NIF) dosiahol ešte vyšší energetický výkon v druhom teste.

NIF využíva špecifickú metódu vytvárania fúznej energie známu ako inerciálna fúzia. Táto metóda zahŕňa použitie laserov a malých guľôčok deutéria a trícia (izotopy vodíka), ktoré reagujú spôsobom, ktorý uvoľňuje energiu v jadre. NIF vytvára extrémne vyhriatych guľôčky z týchto izotopov pomocou laserov a potom ich stlačí a spustí reakciu.

Prvý experiment v decembri uvoľnil viac energie, než bolo potrebné na spustenie laserov. Druhý test z 30. júla dosiahol ešte vyšší energetický výkon podľa informácií z Financial Times.

Tento úspech predstavuje ďalší krok smerom k vývoju komerčnej jadrovej fúzie ako zdroja čistej energie s minimálnym množstvom rádioaktívneho odpadu. Aj keď tento vývoj prináša nádej, cesta k plnohodnotnej komerčnej elektrárni je ešte dlhá.

Zdroj: https://www.thetimes.co.uk/

Ohodnoťte náš článok
Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi …

PRODUKTOVÉ RADY

NAJČÍTANEJŠÍ OBSAH

ĎALŠIE ČLÁNKY ZO SEKCIE Budúcnosť,Rýchle správy,Zaujímavosti

 • Najväčšia veterná turbína bola spustená

  10. 8. 2023
 • Veľký prehľad jadrových elektrárni vo svete

  2. 8. 2023
 • Vývoj (aj predikcia) spotreby energie za posledných 50 rokov

  28. 7. 2023
 • Geotermálne elektrárne a energia vo svete

  18. 7. 2023