Obchodníci s energiami

3,8 min

Odbornosť článku

content-quality-imgcontent-quality-imgcontent-quality-img

Asi to nebude tak, že keď sa opýtate adolescenta: „Čím chceš byť?“ odpovie obratom: „Obchodník s energiami…“ Naše deti do asi 11 rokov chcú byť youtubermi, prípadne superstárkami. Neskôr vývojármi počítačových hier a ekologickými či gender aktivistkami… Stať sa obchodníkom s energiami zrejme nie je vysnívaná práca a ak to má niekto na vizitke, netušíme, čo vlastne robí. Alebo tušíme?

Kto je obchodník s energiami?

No určite to nie je brigádnik, ktorý zvoní pri dverách a núka dôchodcom, aby si kúpili plyn od elektrikárov. Alebo elektrinu od plynárov, či najlepšie všetky energie od niekoho úplne iného. Obchodník s energiami síce nesedí priamo v „úli“ na burze na Wall Street. Je ale vysoko pravdepodobné, že jeho zamestnávateľ bude od neho vyžadovať, aby s energiami obchodoval na burzách na to určených. Teda na komoditných burzách.

Ak by sa o takýto post u niektorého z licencovaných subjektov uchádzal ktokoľvek na Slovensku, mal by spĺňať vysoké nároky. Ideálne mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, najlepšie ekonomické. Na škodu nie je napríklad ani vyštudovaná elektroenergetika,  elektrotechnika, chemická technológia či informatika. Minimálne dva svetové jazyky a dostatočná prax v energetike sú samozrejmými podmienkami.

Kto môže obchodovať s energiami?

V našej krajine je to definované legislatívne a regulované a dozorované Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Po uvoľnení trhu s energiami určenými koncovým spotrebiteľom prakticky skončil monopol na predaj energií ich výrobcom či distribútorom. Obchodovať s energiami však nemôže  hociktorá dvojchlapová eseročka. Sú na to prísne kritériá, harmonizované s európskou legislatívou.  

Kde obchodníci s energiami obchodujú?

Miestami realizácie komoditného obchodovania sú burzy. Je to seriózne, spoľahlivé a kontrolované prostredie, ktoré garantuje realizáciu aj zúčtovanie obchodov.

Najznámejšími derivátovými burzami s energetickými komoditami sú:

  • New York Mercantile Exchange (NYMEX) – s tradíciou od roku 1870
  • International Petroleum Exchange (IPE)
  • Singapore International Monetary Exchange (SIMEX).

Máme aj našu, slovenskú komoditnú burzu. Komoditná burza Bratislava (KBB) vznikla v roku 1992 a dnes je jedinou komoditnou burzou v našej krajine.

S čím sa obchoduje na komoditných burzách?

Určite nie s virtuálnymi menami, ale s reálnymi komoditami. Podľa príslušnej legislatívy je komodita definovaná ako „hmotný predmet a ovládateľná prírodná sila, najmä výrobok, energia a nerastná surovina, vrátane drahých kovov“. S komoditami sa bežne obchoduje na burzách, nekúpite ich teda vo veľkom ani v špecializovaných obchodoch.

Komodity sú zväčša používané ako základný zdroj v produkcii ostatných tovarov alebo služieb. Kvalita daných komodít sa môže odlišovať, v zásade by ale mala byť medzi výrobcami rovnaká. Komodity obchodovateľné na komoditných burzách delíme do základných skupín:

  • energie:  ropa, vykurovací olej, elektrická energia, zemný plyn
  • kovy: zlato, meď, paládium, platina, striebro, hliník
  • poľnohospodárske “suroviny”: cukor, káva, kukurica, sója, sójový olej, surová ryža, pšenica, ovos, jačmeň, bavlna
  • hospodárske zvieratá.

Sme pri tom

Obchodovanie s energiami je dnes sofistikovaný globálny proces. Je súčasťou komoditného obchodovania s dlhou tradíciou. Sme radi, že aj naša spoločnosť môže byť pri tom. Pre účastníkov trhu s energiami je určený náš produktový rad XENERGIE. Vysoko výkonná a stabilná platforma zabezpečuje kritické prostredie v korporátnom prostredí. Je vhodná aj pre nových hráčov na energetickom trhu.  

Zdroje:

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví | Energetický regulační úřad | Slovenská spoločnosť pre životné prostredie 

Ohodnoťte náš článok
Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi …

PRODUKTOVÉ RADY

NAJČÍTANEJŠÍ OBSAH

ĎALŠIE ČLÁNKY ZO SEKCIE Biznis,Energetický trh

  • Prichádza revolúcia v ukladaní energie?

    27. 11. 2023
  • Dopyt po rope, plyne a uhlí dosiahne vrchol do roku 2030

    Dopyt po fosílnych palivách dosiahne vrchol do roku 2030

    24. 10. 2023
  • Zdieľanie elektrickej energie: očakávania a realita v praxi

    18. 10. 2023
  • Vývoj (aj predikcia) spotreby energie za posledných 50 rokov

    28. 7. 2023