Čo je to vlastne priemysel 4.0?

6,8 min

Odbornosť článku

content-quality-img content-quality-img content-quality-img

V súčasnosti žijeme v začiatkoch éry 4. priemyselnej revolúcie. V časoch Industry 4.0, priemysle 4.0. Čo to znamená, bude znamenať a kam nás to všetkých môže posunúť? Aké výzvy čakajú našu civilizáciu? Rútime sa ako šinkansen do slepých tunelov alebo za ďalšími svetlami na ich konci? Dnes, v dobe prehlbujúcej sa globálnej ekonomickej krízy je ten najsprávnejší moment zastaviť sa a skúsiť si vyjasniť, kam sa vývoj našej civilizácie bude uberať. Budú padať zaužívané ekonomické a priemyselné modely, štruktúry, reťazce ako dominové kocky jedna za druhou? Zrúti sa celá globálna ekonomika? Aké sú prognózy? Sme pripravení na ďalšiu revolúciu?

Kto sa nepoučí z histórie, nepoučí sa nikdy

Ak hodíme bleskový flashback, naša civilizácia prežila viacero revolúcií. Každá z nich posunula ľudstvo vpred, a to s menšími či väčšími stratami a problémami. Nedívajme sa na to ale historicky či politicky, skúsme zacieliť fokus na priemysel. Predchádzajúce tri priemyselné revolúcie mali jedno spoločné: postupné nahrádzanie ľudskej práce.

Prvá priemyselná revolúcia

  • začiatok v roku 1760, v textilnom priemysle
  • mechanizácia ručnej výroby
  • postupné nahrádzanie ručnej výroby a manufaktúr
  • prelomové využitie pary na priemyselné účely.

Prvá priemyselná revolúcia zmenila postupne nielen výrobu, ale aj ekonomiku a politiku. Zasiahla do všetkých oblastí života spoločnosti, ktorá sa z agrárnej a feudálnej postupne menila na priemyselnú a kapitalistickú.

Druhá priemyselná revolúcia

  • posledná tretina 19. storočia až začiatok I. svetovej vojny
  • využívanie elektrickej energie v priemysle
  • zavádzanie pásovej výroby a montážnych liniek
  • automatizácia výroby
  • rozvoj priemyselných odvetví
  • rozvoj medzinárodnej dopravy surovín a tovaru
  • začiatok masovej produkcie a spotreby.

Jej znakom bol aj nástup automobilizmu

Tretia priemyselná revolúcia

  • posledná tretina 20. storočia
  • zavádzanie výpočtových technológií a techniky do výroby
  • automatizácia výrobných procesov bez zásahu človeka
  • globálne rozšírenie a využívanie informačných technológií.

Štvrtá priemyselná revolúcia

  • 21. storočie
  • masívna, vyspelejšia automatizácia výroby
  • vzájomná prepojenosť a komunikácia jednotlivých systémov
  • vložené – embedded systémy
  • CPS systémy
  • vytváranie priemyselných sieťových zoskupení
  • zapojenie segmentov „internetu vecí, dát a služieb
  • globálne zavádzanie smart technológií
  • budovanie Smart Factories – inteligentných tovární
  • prechod do levelu inteligentného priemyslu.

Štvrtá priemyselná revolúcia nebude mať iba ekonomické vplyvy s celospoločenským dosahom. Jedna z prognostických teórií tvrdí, že v priemyselnej oblasti pôjde skôr o evolúciu, ktorá nastane v dosahoch a dopadoch priemyselnej evolúcie. Globálna revolúcia teda zasiahne všetky oblasti každodenného života všetkých ľudí.

Rozsah a dosah zmien je teda porovnateľný so sumou všetkých troch predchádzajúcich priemyselných revolúcií.

Na čom stojí a padá 4. priemyselná revolúcia?

Zavádzanie prelomových, revolučných technológií meniacich svet vždy nejaký čas trvá. Napríklad, od vynájdenia princípu sily pary po prvý parný stroj ubehlo takmer 100 rokov.  Ďalších 50 rokov trvalo, kým parný pohon strojov a zariadení postupne nahradil dovtedy využívaný vodný pohon.  Od využívania počítačov počas II. svetovej vojny až po „počítačovú éru“ uplynulo tiež okolo 50 rokov. V dnešnom globálnom svete sa všetko deje podstatne rýchlejšie, čo môže byť obrovskou príležitosťou a šancou, ale aj hrozbou. Všetko sa totiž globálne po celej planéte šíri podstatne rýchlejšie. Aj to dobré, aj to zlé.

Náš tip

Ak chcete nastúpiť do rýchlika rozbiehajúcej sa 4. priemyselnej revolúcie, je najvyšší čas. Vo VIP vozňoch sú už rezervácie firiem, vizionárov, investorov, štátov. Všetkých, ktorí si ako prví osvojili nové technológie a pomáhajú ich prakticky zavádzať. Lídri určujú trendy a smer, jazda rýchlika Industry 4.0 sa už začína.

Ako sa mení svetová ekonomika?

Zásadne, rozsiahlo a pomerne rýchlo. Súčasná kríza môže zmeny paradoxne urýchliť. Je totiž jasné, že spomalenie ekonomiky nemôže znamenať jej totálne zastavenie. To jednoducho nejde. Po globálnej kríze, recesii nastane boom, oživenie. Doba rastu môže byť aj dobou zmien. Dobou, kde budú víťaziť pripravení.

Bez ohľadu na korona krízu svetová ekonomika už niekoľko rokov prechádza rozsiahlymi zmenami. Ide o zmeny so zásadným dosahom, ktoré posunú svet niekam inam. Prognostici už teraz pracujú s modelmi vývoja, ktorý vyzerá veľmi sľubne. Priemysel 4.0 by mohol rozbehnúť globálnu ekonomiku podobne ako koncom 90. rokov masové využívanie pc a internetu.

Bude to lepšie?

Prelomové vynálezy, nápady, technológie, inovácie štartujú prakticky každú priemyselnú revolúciu. Parný stroj, elektrická energia, pásová výroba, informačné technológie… ich zavádzanie postupne menilo, mení a bude meniť náš svet. V konečnom dôsledku vždy k lepšiemu.

Vedeli ste, že …

… podľa expertov súčasná generácia študentov bude musieť byť na trhu práce podstatne flexibilnejšia ako súčasní 40-tnici? 

Počas aktívneho dospelého života budú naše deti minimálne 2x čeliť výzve totálnej zmeny profesionálnej kariéry. Budú musieť zvládnuť minimálne dve profesie, a to vysoko špecializované a profesionálne.

Budú všetci „ajťáci“?

Tadiaľto cesta určite nevedie. Každý rodič, ktorý má doma technologicky vyspelého teenagera vie, ako to dnešná mládež vidí. Každý teenager chce byť ak nie ajťák, tak tvorca virtuálneho obsahu alebo youtuber. Sociológovia a pedagógovia šedivejú a mladí snívajú svoje sny.

Už prvá priemyselná revolúcia priniesla zásadnú dejinnú zmenu, a to sociologicko-demografickú. Z väčšiny ľudí dovtedy pracujúcich v agrárnom odvetví sa nestali zrazu všetci robotníci. Tak to proste nejde, agrárny sektor sa síce výrazne zmenil, ale nezanikol. Ani dnes, ani v budúcnosti nebudú musieť byť všetci „ajťáci“. Naopak, prognostici predpokladajú aj návrat k tradičným remeslám či službám, ktoré sú stále potrebné, a ktoré sa dajú, najmä z pohľadu logistiky a manažmentu, robiť efektívnejšie, s využitím moderných technológií. 

Nebude to len o IT

Kde je líder?

Nie, nie je to v Silicon Valley, ale neďaleko. Pojem INDUSTRIE 4.0 prvý krát použili v Nemecku. Tamojšie vlády si už roky uvedomujú zásadný dejinný význam 4. priemyselnej revolúcie a sú ďaleko vpredu.

V Nemecku odštartovali štátnu High-tech stratégiu už v roku 2006. Tento prvý celonárodný koncept spojil najdôležitejších hráčov v oblasti inovácií a technológií. Dnes je Industrie 4.0 jedným z 10-tich nemeckých future projektov, ktoré tvoria akčný plán High-tech stratégie. Na Slovensku riešia Industry 4.0 najmä vedecké a akademické tímy. Štát sa zatiaľ spoliehal najmä na privátny sektor. Áno, aj v našej krajine máme firmy, ktoré už pracujú v Industry leveli 4.0.

Zvládneme to?

Nuž, mali by sme…aj keď ľudstvo je nepoučiteľné a mnohé chyby dokážeme opakovať aj do konca sveta. Svetoví ekonomickí a politickí lídri dnes síce čelia celosvetovej kríze nevídaných rozmerov, ale o globálnych prípravách na zvládnutie 4. priemyselnej revolúcie sa vážne diskutuje už niekoľko rokov, a to nielen v politických a ekonomických, ale aj vedeckých kruhoch najvyšších globálnych úrovní. Držme si teda všetci palce.

Ohodnoťte náš článok
4/5 (2)
Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi …

PRODUKTOVÉ RADY

NAJČÍTANEJŠÍ OBSAH

ĎALŠIE ČLÁNKY ZO SEKCIE Revolúcia 4.0

  • Prichádza revolúcia v ukladaní energie?

    27. 11. 2023
  • Rozhovor: Čo by nám mohla priniesť umelá inteligencia v roku 2030

    15. 6. 2023
  • priemysel 4.0 vo svete

    Ako funguje priemysel 4.0 vo svete

    15. 8. 2020
  • Je dnes priemysel 4.0 európskou prioritou?

    4. 7. 2020